Translate

poniedziałek, 20 lutego 2012

Muzeum statku Vasa- Stockholm
Statek Vasa jest jedynym siedemnastowiecznym statkiem na świecie, który przetrwał do obecnych czasów. Statek ozdobiony setkami rzeźb i zachowany w prawie 98% w oryginale stanowi unikalny skarb sztuki oraz jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych świata.
Statek jest wystawiony w zbudowanym specjalnie do tego celu muzeum w Sztokholmie na wyspie Djurgarden.

Adres Muzeum Statku Vasa; Galärvarvsvägen 14, Stockholm

ZATONIĘCIE STATKU:


10 sierpnia 1628 roku olbrzymi okręt wojenny podniósł żagle z zamiarem wyjścia z portu w Sztokholmie. Był to nowo wybudowany okręt, który na cześć panującej dynastii otrzymał nazwę "Waza". Aby upamiętnić to uroczyste wydarzenie z dział umieszczonych wzdłuż burt statku została oddana salwa honorowa. Gdy potężny okręt kierował się majestatycznie ku wejściu do portu, nadszedł gwałtowny poryw wiatru. Vasa przechylił się, lecz zdołał się podnieść o własnych siłach. Drugie uderzenie wichury położyło statek jednak na bok. Przez otwarte luki do środka wdarła się woda. Statek poszedł na dno,zabierając ze sobą około trzydziestu ludzi ze stu pięćdziesięcioosobowej załogi. Minęły 333 lata, zanim okręt Vasa ponownie ujrzał światło dzienne.

Przyczyny zatonięcia statku związane są z większą ilością niż zwykle dział na pokładzie, których zażądał król. Oznaczało to, że wymiary okrętu nie były przystosowane do nowych wymagań. Okręt posiadał wysoką nadbudówkę z dwoma obudowanymi pokładami dla armat. Dno statku wypełnione było  dużymi kamieniami, które służyły jako balast zapewniający stabilność na wodzie. Jednak Vasa był zbyt mocno obciążony od góry i sto dwadzieścia ton balastu, jakie posiadał, nie wystarczyło.

W takich okolicznościach jeden z najważniejszych okrętów szwedzkiej floty wojennej poszedł na dno. Vasa wyposażony był w sześćdziesiąt cztery działa, z których większość stanowiły "dwudziestoczterofuntówki" (wystrzeliwały kule ważące ponad 11 kg). Szwecja była w posiadaniu ok. dwudziestu okrętów wojennych, lecz żaden z nich nie posiadał tak wielu i tak ciężkich dział jak Vasa. Vasa najprawdopodobniej wpłynęłaby do Polski, która przez wiele lat była dla Szwecji wrogiem numer jeden. Polską rządził ówcześnie król Zygmunt, który był kuzynek szwedzkiego króla.

Po kilku latach przygotowań, 24 kwietnia 1961 roku okręt Vasa wyłonił się spod powierzchni wody. Wraz z okrętem odzyskano ponad czternaście tysięcy różnego rodzaju luźnych drewnianych przedmiotów, w tym siedemset rzeźb. Każdy z nich zakonserwowano, a następnie z powrotem umieszczono w pierwotnych miejscach na statku. Ocalone rzeźby nosiły ślady złoceń i farby. Współczesne analizy pokazują, iż pomalowane były w jaskrawych kolorach na czerwonym tle. Rzeźby przedstawiają lwy, postaci biblijne, rzymskich władców, zwierzęta morskie, greckie bóstwa i wiele innych. Miały one sławić szwedzkiego monarchę oraz świadczyć o jego potędze, kulturze i politycznych ambicjach.

Poza statkiem Vasa w muzeum znajduje się również dziewięć powiązanych tematycznie wystaw, dobrze zaopatrzony sklep oraz wysokiej klasy restauracje.


 

piątek, 17 lutego 2012

The Atlantic Road w Norwegii


ATLANTERHAVSVEIENDroga Atlantycka stanowi odcinek drogi krajowej w Norwegii nr 64. Jest to 8,3 km odcinek drogi, która rozciąga się przez archipelag pomiędzy miastami Kristiansund i Molde. Droga przebiega przez małe wyspy i szkiery, ktore zostały połączone mostami, groblami i wiaduktami. Na drodze Atlantyckiej znajduje się osiem mostów. Najwyższym mostem jest Storseisundet Most, który został przedstawiony na 3 zdjęciu. Stanowi wraz ze swoimi krzywymi liniami, niemal artystyczny przykład w technice budowy mostów.


Pierwotnie trasa ta miała zostać zaprojektowana jako linia kolejowa, ale ostatecznie porzucono ten pomysł. Budowa drogi rozpoczęła się 1 sierpnia 1983 roku, a otwarcie drogi nastąpiło 7 lipca 1989 r. W trakcie budowy obszar został nawiedzony przez dwanaście huraganów.


Dzisiaj droga Atlantycka stanowi Narodową Trasę Turystyczną, na której znajdują się cztery stanowiska widokowe. Droga została wielokrotnie została nagrodzona, m.in. jako najlepsza trasa turystyczna na świecie czy norweska budowa wieku. Jest to miejsce gdzie ze względu na niesamowite widoki często filmowane są reklamy samochodów.


czwartek, 16 lutego 2012

Park rzeźb Vigelanda w Oslo


Park Vigelanda


Park Vigelanda (nor. Vigelandsanlegget) znajduje się w stolicy Norwegii, Oslo. Jest częścią Frognerparken. Park wypełnia ponad 200 rzeźb z kamienia i brązu norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda, które przedstawiają  łącznie ponad 600 postaci. Jest to największy na świecie park rzeźby wykonanych przez jednego artystę.

Idea kompleksu parkowego narodziła się w 1907 roku, kiedy artysta otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo pomysł Vigelanda rozrastał się- kolejne projekty obejmowały rzeźby wokół fontanny, płaskorzeźby czy ozdobny most, który łączy brzegi stawu w parku. Jedną z najbardziej popularnych rzeźb jest Monolit. Ponad czternastometrowa kolumna została wyrzeźbiona z jednej bryła kamienia. Znajduje się na niej 121 postaci ludzkich. Monolit interpretowano na wiele sposobów, m.in. jako: zmartwychwstanie człowieka, walkę o przetrwanie, ludzką tęsknotę za duchowością, codzienną transcendencje i cykliczność, powtarzalność. 
Poza Monolitem jedną z najsłynniejszych rzeźb w parku jest Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec)- postać nagiego chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.

"Byłem rzeźbiarzem jeszcze zanim się urodziłem. Nie było innej możliwości ani alternatywnej drogi. Choćbym nie wiem jak usilnie próbował ją znaleźć..." Gustaw Vigeland

W skład zespołu parkowego wchodzi również zaprojektowane przez artystę oświetlenie, tworzące labirynt wokół fontanny, kute bramy i furtki do parku. Wszystkie te elementy wraz z rzeźbami, które najpierw powstawały w formie makiety w naturalnych kształtach, Vigeland tworzył samodzielnie. Dopiero rzeźbienie w kamieniu lub wykonywanie odlewu w brązie pozostawiał gronu uzdolnionych rzemieślników.
środa, 15 lutego 2012

Fjällbacka
 Dzisiaj miejsce na północy szczególnie znane miłośnikom szwedzkich powieści kryminalnych autorstwa Camilli Läckberg. Bohaterami książek tej pisarki jest Erica Falck oraz policjant Patricj Hedström. Fabuła wszystkich powieści została umieszczona przez pisarkę w miejscu, które dobrze zna a mianowicie w rybackiej wiosce Fjällbacka.

Fjällbacka jest położona na zachodnim wybrzeżu Szwecji, pomiędzy Udderalla i Strömstad. Wioska liczy obecnie około 1000 mieszkańców. 

O społeczności wioski w przesłości bardzo wiele mówi herb, który przedstawia łódź czyli przywiązanie miejscowych do żeglugi, dwie ryby- do rybołówstwa oraz dwa węgorze, które przedstawiały przywiązanie miejscowych do handlu.

Fjällbacka była również miejscem, do którego podczas pobytów w Szwecji przyjeżdżała Ingrid Bergman. Szwedzka aktorka, która wsławiła się główną rolą kobiecą u boku Humphreya Bogarta w filmie Casablanca.

Dzisiaj Fjällbacka to głównie wioska turystyczna, do której w okresie lata przybywa wielu urlopowiczów. 

Fjallbacka dawniej, www.fjallbacka.com
Ingrid Bergman w Fjallbacka, www.fjallbacka.com
Książki Camilli Lackberg z Fjallbacka w tle.

www.fjallbacka.com

wtorek, 14 lutego 2012

Ptasie Safari w okolicach Przylądka Nordkapp


PTASIE SAFARI


Tym razem chciałbym przedstawić swoim czytelnikom niezwykłe miejsce na północy Europy. Położone jest 15 km od przylądka Nordkapp w Norwegii. Miejsce, w którym można poczuć się jak w filmie przyrodniczym National Geographic nosi nazwę Ptasiego Safari. Dotrzeć tam możemy z przystani w Gjesvær, skąd zabierze nas statek w podróż wokół wielu małych wysp, określanych jako Stappan. Ptasie Safari jest jedną z największych kolonii ptaków morskich. Z bliska można obserwować jak miliony ptaków atlantyckich żyje, rozmnaża się, pływa, nurkuje i fruwa wokół rezerwatu niedaleko Gjesvær. Wśród obecnych ptaków można dostrzec jedne z największych skupisk maskonurów, mew trójpalczastych, nurzyków, kormoranów czy głuptaków.  Maskonury należą do najbardziej rozpoznawalnych gatunków, ze względu na swój kolorowy dziób. Jest to gatunek, który gnieździ się w norach na trawiastych wzgórzach.

Osoby chcące wziąć udział w rejsie po Ptasim Safari mogą skorzystać z odzieży polarnej i sztormiaków dostępnych na pokładzie statku w Gjesvær. Zainteresowanych odsyłam na stronę Ptasiego Safari www.birdsafari.com (dostępna również w wersji polskiej).

Źródło: www.birdsafari.com

Źródło: www.birdsafari.com

Źródło: www.birdsafari.com

Źródło: www.birdsafari.com
Źródło: www.birdsafari.com

czwartek, 2 lutego 2012

TRAVEL CHANNEL- Tydzień Skandynawski (czwartek)


W dniu dzisiejszym na kanale Travel Channel będziemy mogli zobaczyć dwa programy poświęcone Skandynawii, tj. "Podróże po świecie" oraz "Esencja podroży". Pierwszy program odkryje przed nami uroki Finlandii, natomiast drugi pokaże odkryje przed Nami stolicę Szwecji- Sztokholm. Polecam.

Sztokholm to skandynawska stolica, która czaruje szykownym stylem i wyglądem. Dla Sarah Cawood Sztokholm będzie idealnym miastem, aby udowodnić, że Szwedzi wcale nie są tacy nudni jak nam się wydaje. Miejsca, które odwiedzi przewodniczka będą promieniowały energią. Widzowie zobaczą m.in. mecz hokeja na lodzie, najlepiej na świecie zachowany wrak statku sprzed kilkuset lat, wybiorą się do muzeum sztuki ludowej, zajrzą do miejscowych sklepów, i poznają archipelag tysiąca wysp leżących u wybrzeży miasta. (opis Travel Channel)

Polecam już dzisiaj (02-02-2012), Travel Channel, godz. 19:00 środa, 1 lutego 2012

Sala Silvermine- najgłębszy nocleg pod ziemią.


Sala Silvermine
Hotel 155 m.p.p.m.


Hotel Sala Silvermine znajduje się 120 km od Sztokholmu. Został urządzony w starej, nieczynnej już dziś, kopalni srebra. Od średniowiecza Sala była ważnym ośrodkiem wydobycia tego kruszcu. Po zakończeniu działalności w późniejszych latach część podziemnych tuneli została przekształcona na nietypowy hotel.

Hotel ma do zaoferowania swoim gościom apartament położony najgłębiej na świecie- 155 metrów pod ziemią. Główna część obiektu wraz z większością pokoi znajduje się jednak na powierzchni ziemi. Pobyt w hotelu rozpoczyna się od spaceru po kopalni, gdzie temperatura przez cały rok utrzymuje się na stałym poziomie 2 stopni Celsjusza. Temperatura w apartamencie pod ziemią wynosi 18 stopni Celsjusza. Poza sypialnią goście pod ziemią mają do dyspozycji dwie jadalnie. 

Poza niezwykłym noclegiem pod ziemią, goście mogą również skorzystać z oferty nurkowania w zalanych wodą szybach kopalni.


TRAVEL CHANNEL- Tydzień Skandynawski (środa)W ramach "Tygodnia Skandynawskiego" w Travel Channel, w dniu dzisiejszym zostanie wyemitowany program "Myśląc o ekologii". Jest to relacja Priscilli Temon z podróży po Skandynawii, która starała się ocenić zastosowane projekty ekologiczne w różnych państwach północy. W Danii odwiedziła farmę wiatraków oraz dzielnicę Kopenhagi Christinię. W Szwecji zobaczyła prawdopodobnie najlepiej chronione Parki Narodowe w Europie, natomiast  w Norwegii udała się na wyspę Svalbard.
Polecam już dzisiaj (01-02-2012), Travel Channel, godz. 19:00Szukaj