Translate

środa, 18 stycznia 2012

Duńska monarchia
Z okazji 40. rocznicy koronacji Królowej Danii Małgorzaty II, która przypadła 14 stycznia 2012 roku, chciałbym przedstawić czytelnikom kilka informacji o rodzinie królewskiej.

Duńska rodzina królewska


Duńska rodzina królewska jest drugą, po japońskiej najstarszą monarchią na świecie. Za początek dynastii uznaje się wstąpienie na tron króla Gorma Starego ok. 958 roku. Za czasów Gorma i jego syna Haralda Sinozębego Dania oficjalnie przyjęła chrześcijaństwo.

Od 1448 do 1863 w Danii panowały kolejno dynastie Oldenburgów i Glücksburgów. Od 1660 roku Dania była monarchią absolutną, natomiast od momentu uchwalenia konstytucji 5 czerwca 1849 roku stała się monarchią konstytucyjną. Do królestwa Danii należą Wyspy Owcze oraz Grenlandia, które posiadają bardzo dużą autonomię.

Do roku 1953 w Danii tron mogli dziedziczyć tylko mężczyźni, jednak wprowadzenie zmian dziedziczenia do konstytucji umożliwiło objęcie tronu Małgorzacie II - 14 stycznia 1972 roku.Dania jest monarchią konstytucyjną, która działa w ramach konstytucji i demokracji. Królowa nie sprawuje rządów, nie ingeruje w politykę i nie wyraża stanowiska politycznego. Jednak wiele funkcji Królowej związanych jest z życiem politycznym, np. uczestnictwo w otwarciu obrad Folketingu w pierwszy wtorek października oraz zatwierdzenie składu rządu.

Następcą tronu po Małgorzacie II, jest jej starszy syn książę Fryderyk.


1 komentarz:

  1. zachecona linkiem na forum przyjelam zaproszenie, ale cos tu pusto i skromniutko:)Przepisywanie suchych wiadomosci z nudnych stron nie zacheci do czytania. Polacy nie kochaja krolowej tak jak dunczycy;) Proponuje zaczac od ciekawych miejsc, czy wydarzen. Mieszkam w Danii moja propozycja do dunskich ciekawostek jest np. europejski festiwal sredniowieczny, ktory odbywa sie co roku w Horsens na Jutlandii. Zjezdzaja tu ludzie z calej Europy. Jesli chcesz to daje Ci linka na strone gdzie mozesz obejrzec krotkie filmiki: http://www.middelalderfestival.dk/Om%20Festivalen/Copy%20of%20Film.aspx
    Festiwal trwa dwa dni, w miescie gasna swiatla i latarnie, pala sie tylko pochodnie. Ulice i glowny deptak wysypane sa trocinami i kora aby wraz z drewnianymi elementami zachowac surowosc i autentycznosc wydarzenia. Ludzie chodza po miescie przebrani w sredniowieczne stroje. Autentyczna historia miasta zreszta rozpoczyna sie wlasnie w sredniowieczu. Festiwal jest tu duzym i przepieknym wydarzeniem. Jesli masz ochote o cos zapytac to: iwona_koc@hotmail.com

    OdpowiedzUsuń

Szukaj