Translate

czwartek, 26 stycznia 2012

Smörgåsbord- szwedzki stółSmörgåsbord

Dlaczego szwedzki stół stał się tak bardzo popularny? Skąd wzięła się taka forma podawania posiłków? Na te oraz na inne pytania postaram się odpowiedzieć swoim czytelnikom w dzisiejszym temacie.

Nazwa Smörgåsbord oznacza dokładnie "stół z kanapkami" i spotyka się go obecnie najczęściej w miejscach odwiedzanych przez turystów lub w okresie Świąt Bożego Narodzenia, wówczas jednak zmienia nazwę na julbord (dosłownie stół na Boże Narodzenie).

Szwedzki stół jest obfitym posiłkiem z kilku dań na ciepło i zimno, od przystawek do deserów, ustawionych na jednym stole. Idea takiej formy podania posiłku opiera się na samoobsłudze, gdzie każdy ma możliwość wyboru jedzenia.

Smörgåsbord w formie bufetu jest znana i praktykowana przez wszystkie kraje skandynawskie, wzbogacana jedynie o lokalne przysmaki w każdym kraju. W Danii szwedzki stół określa się jako: koldt bord a w Norwegii jako: koldtbord.


Historia Smörgåsbord


Smörgåsbord ma swój początek w szwedzkiej tradycji od XVIII wieku i w wyższej klasie społecznej. Napoje i przekąski były umieszczane na oddzielnym małym stoliku, który został określony mianem brännvinsbord- stolik brandy. Goście raczyli się przekąskami i napojami w pozycji stojącej. Na takim stoliku musiały być co najmniej dwa lub trzy różne odmiany alkoholi, aromatyzowane albo z kminku, anyżu, piołunu, cytryny itp. Tradycja spożycia małej ilości alkoholu przed świątecznym posiłkiem jest w krajach skandynawskich praktykowana również dziś.

brännvinsbord

W skład przekąsek zazwyczaj wchodził chleb, masło, ser ostry, marynowane szprotki w zalewie, precle lub małe sucharki. Ponieważ z czasem liczba dań na brännvinsbord wzrosła to zostały one przeniesione na stół, tworząc duży bufet, który stał się główną formą podawania posiłku. W ten sposób osobny brännvinsbord zniknął z domu. Pod koniec XIX wieku pojawił się ponownie jako Smörgåsbord.


Forma ustawienia dań oraz sztućców na szwedzkim stole jest ściśle określona, aby ułatwić  przemieszczanie gości, ale tą tematykę opisze w kolejnym wpisie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj