Translate

czwartek, 19 stycznia 2012

Trollhättan- muzeum samochodów SaabW związku z pojawiającymi się informacjami, że słynna szwedzka marka samochodów Saab wyprzedaje swój majątek, w tym eksponaty z muzeum  tej marki, chciałbym zaproponować sympatykom wszystkiego co Skandynawskie jego zwiedzenie.Muzeum samochodów Saab znajduje się w miejscowości Trollhättan, w południowo- zachodniej Szwecji, w pobliżu jeziora Wener. Znajduje się w nim wszystko co najważniejsze dla szwedzkiej marki, czyli unikatowe egzemplarze samochodów, silników i innych maszyn, które wyjechały z fabryki Saaba.

HISTORIA MARKI

Marka Saab ("Svenska Aeroplan AktieBolag") została powołana do życia w roku 1937, w okresie zapotrzebowania na produkty lotnicze. Po drugiej wojnie światowej w wyniku stagnacji na rynku samolotów, postanowiono stworzyć dział zajmujący się produkcją samochodów, który nazwano SAAB Automobile AB.

W latach 1969-1995 nastąpiło połączenie ze szwedzką firmą Scania, zajmującą się produkcją ciężarówek. Od tamtej pory koncern nosił nazwę Saab-Scania a pojazdy obu marek sygnowane były tym samym znakiem firmowym. W 1990 roku markę SAAB wykupił amerykański koncern General Motors. 
Kolejne lata to powolny upadek marki Saab, coraz większe zadłużenie firmy doprowadziło do złożenia 19 grudnia 2011 roku w sądzie w szwedzkim Vaenersborgu wniosku o ogłoszenie bankructwa.Tym samym kultowa marka Saab znika w śnieżnym szwedzkim krajobrazie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj