Translate

piątek, 27 kwietnia 2012

Kanał Telemark w Norwegii.


Tym razem chciałbym wszystkim sympatykom Skandynawii zaprezentować jedną z nielicznych dróg śródlądowych w Norwegii, ale z całą pewnością bardzo atrakcyjną. Kanał Telemark jest szlakiem wodnym o długości 105 kilometrów, którym można przepłynąć z miejscowości Skien do DalenKanał Telemark składa się z 2 kompleksów śluz- łącznie jest ich 18. Pierwszy kompleks to Norsjo-Skienkanal, który został otwarty w 1861 roku (budowa trwała w latach 1854-1861). Drugi kompleks to Bandakkanal otwarty 31 lat później (1887-1892), połączył Norsjo z Zachodnim Jeziorem w Dalen. Budowany był przez 500 robotników i inżynierów. Tworzy go 14 śluż zbudowanych na 17 kilometrach kanału pomiedzy Ulefoss i Strengen przy różnicy poziomów 57 metrów.
Kanał był wykorzystywany do żeglugi towarowej, głownie przewozu kamienia i żywności. Wraz z rozwojem żeglugi powstawały nowe przystanie i nadbrzeża, rozpoczął się rozwój turystyki pasażerskiej. Obecnie Kanał Telemark jest atrakcją turystyczną, po której pływają 4 statki pasażerskie. Kanał umożliwia również spędzenie czasu na własnej łodzi, a miłośnicy rowerów mogą przejechać część trasy wzdłuż jego biegu. 

Po Kanale Telemark pływa "Królowa Kanału" m/s Victoria, wybudowana w 1882 roku w Akers jako statek parowy. W roku 1953 przebudowana na statek parowy. Dzisiaj odbudowana w starym stylu pływa na trasie Skien- Dalen. Statek ma 30 metrów długości i zabiera jednorazowo 180 pasażerów. Pozostałe statki pływające po kanale to: m/s Telemarken z 1951 roku i m/s Skarsfos.

m/s Victoria

Ceny biletów w 2012 roku kształtują się następująco:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj