Translate

wtorek, 3 lipca 2012

Drottningholm- Królewska Rezydencja w Sztokholmie


DROTTNINGHOLM


Zaledwie 10 km na zachód od Sztokholmu, nad jeziorem Mälaren, na wyspie Lovon znajduje się zespół pałacowy Drottningholm, który jest obecnie rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej. W roku 1991 roku zespół pałacowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Poza pałacem królewskim w jego skład wchodzą:
  • Teatr Dworski,
  • Muzeum Teatralne,
  • przypałacowy park,
  • Pawilon Chiński.

Pałac Drottningholm (Drottningholms Slott) został zaprojektowany przez architekta Nikodema Tessin Starszego i zbudowany na polecenie królowej Jadwigi Eleonory (szw. Hedvig Eleonora) w roku 1662. Projektant tworząc pałac inspirował się pracami współczesnych mu architektów włoskich i francuskich. Chciał stworzyć dzieło, które gloryfikowałoby królewską potęgę, co udało mu się bez wątpienia. Po jego śmierci prace kontynuował jego syn oraz kolejni architekci, którzy zadbali o wykończenie wnętrz.


 W roku 1764 królowa Ludwika Ulryka, żona króla Adolfa Fryderyka zbudowała na terenie zespołu pałacowego teatr dworki. Następnie w 1769 roku zostaje zbudowany pawilon chiński a w 1777 roku na zlecenie Gustawa III pałac zostaje przebudowany w stylu klasycystycznym oraz ogród w stylu francuskim.


WNĘTRZA PAŁACU:

TEATR DWORSKI:
PAWILON CHIŃSKI:Pomimo, że od 1981 roku pałac Drottningholm pozostaje głównym miejscem zamieszkania szwedzkiej rodziny królewskiej, to jest on otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Do pałacu można dotrzeć wykorzystując tradycyjne środki komunikacji (samochód lub autobus) lub przypłynąć ze Sztokholmu jednym ze stuletnich parowców, pływających po wodach jeziora Mälaren.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj