Translate

czwartek, 30 sierpnia 2012

Zamek Hamleta w HelsingorZamek Kronborg w HelsingorZamek Kronborg znajduje się w pobliżu miejscowości Helsingør, na północnym krańcu duńskiej Zelandii. Zamek zlokalizowany jest w cieśninie Sund, która oddziela Danię od Szwecji, a jej szerokość w tym miejscu ma zaledwie 4 km. W związku z tym umiejscowienie budowli w tym miejscu miało duże znaczenie strategiczne dla obronności państwa. Zamek Kronborg został w 200 roku wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Historia zamku sięga 1420 roku, kiedy to rozpoczęto z polecenia ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii- Eryka Pomorskiego budowę cytadeli Krogen. Król wprowadził opłaty dla statków, które chciały wpłynąć lub wypłynąć z obszaru Morza Bałtyckiego. Następnie w latach 1574-1585 nastąpiła przebudowa zamku w stylu renesansowym i zmiana nazwy w 1985 roku z Krogen na Kronborg. W 1629 roku na zamku wybuchł pożar, który zniszczył go w znacznej części.
Od 1739 roku zamek pełnił funkcję więzienia, a następnie w latach 1785-1922 był twierdzą obronną i koszarami wojskowymi.

Zamek Kronborg znany jest także jako "Elsinore", w Szekspirowskim dramacie Hamlet. W XVIII wieku w obrębie zamku powstał ogród oraz symboliczny "Grób Hamleta".

Przed zamkiem znajduje się monument Ogiera Duńczyka, który według legendy drzemie aż do dnia kiedy Dania będzie w poważnym niebezpieczeństwie, wówczas powstanie i uratuje naród.

 

1 komentarz:

Szukaj