Translate

czwartek, 16 lutego 2012

Park rzeźb Vigelanda w Oslo


Park Vigelanda


Park Vigelanda (nor. Vigelandsanlegget) znajduje się w stolicy Norwegii, Oslo. Jest częścią Frognerparken. Park wypełnia ponad 200 rzeźb z kamienia i brązu norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda, które przedstawiają  łącznie ponad 600 postaci. Jest to największy na świecie park rzeźby wykonanych przez jednego artystę.

Idea kompleksu parkowego narodziła się w 1907 roku, kiedy artysta otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo pomysł Vigelanda rozrastał się- kolejne projekty obejmowały rzeźby wokół fontanny, płaskorzeźby czy ozdobny most, który łączy brzegi stawu w parku. Jedną z najbardziej popularnych rzeźb jest Monolit. Ponad czternastometrowa kolumna została wyrzeźbiona z jednej bryła kamienia. Znajduje się na niej 121 postaci ludzkich. Monolit interpretowano na wiele sposobów, m.in. jako: zmartwychwstanie człowieka, walkę o przetrwanie, ludzką tęsknotę za duchowością, codzienną transcendencje i cykliczność, powtarzalność. 
Poza Monolitem jedną z najsłynniejszych rzeźb w parku jest Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec)- postać nagiego chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.

"Byłem rzeźbiarzem jeszcze zanim się urodziłem. Nie było innej możliwości ani alternatywnej drogi. Choćbym nie wiem jak usilnie próbował ją znaleźć..." Gustaw Vigeland

W skład zespołu parkowego wchodzi również zaprojektowane przez artystę oświetlenie, tworzące labirynt wokół fontanny, kute bramy i furtki do parku. Wszystkie te elementy wraz z rzeźbami, które najpierw powstawały w formie makiety w naturalnych kształtach, Vigeland tworzył samodzielnie. Dopiero rzeźbienie w kamieniu lub wykonywanie odlewu w brązie pozostawiał gronu uzdolnionych rzemieślników.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj