Translate

piątek, 17 lutego 2012

The Atlantic Road w Norwegii


ATLANTERHAVSVEIENDroga Atlantycka stanowi odcinek drogi krajowej w Norwegii nr 64. Jest to 8,3 km odcinek drogi, która rozciąga się przez archipelag pomiędzy miastami Kristiansund i Molde. Droga przebiega przez małe wyspy i szkiery, ktore zostały połączone mostami, groblami i wiaduktami. Na drodze Atlantyckiej znajduje się osiem mostów. Najwyższym mostem jest Storseisundet Most, który został przedstawiony na 3 zdjęciu. Stanowi wraz ze swoimi krzywymi liniami, niemal artystyczny przykład w technice budowy mostów.


Pierwotnie trasa ta miała zostać zaprojektowana jako linia kolejowa, ale ostatecznie porzucono ten pomysł. Budowa drogi rozpoczęła się 1 sierpnia 1983 roku, a otwarcie drogi nastąpiło 7 lipca 1989 r. W trakcie budowy obszar został nawiedzony przez dwanaście huraganów.


Dzisiaj droga Atlantycka stanowi Narodową Trasę Turystyczną, na której znajdują się cztery stanowiska widokowe. Droga została wielokrotnie została nagrodzona, m.in. jako najlepsza trasa turystyczna na świecie czy norweska budowa wieku. Jest to miejsce gdzie ze względu na niesamowite widoki często filmowane są reklamy samochodów.


1 komentarz:

Szukaj