Translate

piątek, 13 kwietnia 2012

Tromsø- stolica północyTromsø


Tromsø jest największym miastem północnej Norwegii i jednocześnie siódmym największym miastem kraju. Miasto położone jest na wyspie Tromsøya, 350 km za kołem podbiegunowym. Liczne atrakcje Tromsø związane z historią, architekturą, przyrodą, nauką, kulturą i imponującymi widokami tworzą z tego miasta chętnie odwiedzane miejsce.

Pomimo swojego położenia za kołem polarnym klimat nie jest surowy ze względu na silny wpływ Prądu Zatokowego. Noc polarna trwa w Tromsø od 27 listopada do 19 stycznia, dzień polarny od 19 maja do 27 lipca.


Centrum Tromsø jest największym drewnianym miastem na północ od Trondheim i posiada bogatą neoklasyczną architekturą. W mieście znajduje się również najstarsze norweskie kino, wybudowane w latach 1915-16. Miasto słynie również z najdalej na północ wysuniętego uniwersytetu- Universitetet i Tromsø

Pozostałe atrakcje miasta to Polaria, z arktycznym akwarium, w którym główną atrakcją są foki brodate. W ogromnych zbiornikach z rybami można zobaczyć również najbardziej popularne gatunki ryb z Morza Barentsa i okolic Svalbardu. Arktyczna katedra wybudowana w 1965 roku stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Inspiracją dla tej budowli był krajobraz Norwegii Północnej. 

Niezwykłą atrakcją jest panorama miasta, którą można podziwiać z wysokości 420 metrów nad poziomem morza na górze Storsteinen, wjeżdżając na nią kolejką linową Fjellheisen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj