Translate

wtorek, 10 lipca 2012

Dagen H - Dzień H


Dagen H - Dzień H


"Dagen H" czyli "Dzień H" (Högertrafik) to dzień, w którym w Szwecji zmieniono organizację ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny. Nazwa tego wydarzenia bierze się od szwedzkiego słowa Högen oznaczającego prawą stronę.


Organizacja ruchu drogowego nastąpiła w niedzielę 3 września 1967 roku.
Regulacja ruchu drogowego w Szwecji nastąpiła za panowania króla Karola XII, który wydał rozporządzenie dotyczące mijania się dwóch królewskich ambulansów pocztowych. Doradcy króla zaproponowali powszechniejszy i bardziej logiczny ruch prawostronny na co król przystał. Jednak kiedy władca dyktował rozporządzenie pomylił się, a w związku z powszechnie znaną impulsywnością króla nikt nie śmiał mu zwrócić uwagi. Ruch lewostronny obowiązywał w Szwecji przez ponad 230 lat. Pierwsze próby jego zmiany próbowano podjąć już w 1927 roku i w następnych latach, jednak nie spotkały się z entuzjazmem społecznym. W referendum przeprowadzonym 16 października 1955 roku, aż 85% Szwedów opowiedziała się przeciw takiej zmianie. Chcąc przekonać rodaków Parlament szwedzki podjął się przeprowadzenia programu edukacyjnego, który trwał 4 lata.

Rządowi szwedzkiemu zależało na zmianie organizacji ruchu drogowego ze względu na fakt, że u sąsiadów obowiązywał ruch prawostronny. Ponadto większość obywateli posiadała samochody importowane, nie dostosowane do ruchu lewostronnego, co skutkowało wielokrotnie kolizjami czołowymi podczas prób wyprzedzania.

PRZYGOTOWANIA DO ZMIANY ORGANIZACJI RUCHU:

Podczas przygotowań zmieniono układ malowania pasów drogowych z żółtych na białe, które zaklejone czekały na właściwy moment. Zamontowano nowe znaki planując ich odsłonięcie w stosownym dniu. Zostały przebudowane przystanki autobusowe oraz zakupiono nowe autobusy i tramwaje. Dokonano również zmian w oświetleniu samochodów w taki sposób, żeby nie oślepiały kierowców z naprzeciwka.

Na Dagen H wybrano wczesne godziny poranne weekendu, ponieważ wówczas ruch drogowy był najmniejszy. Ponadto wprowadzono zakaz ruchu na drogach między godziną 1:00 a 6:00 rano, poza niezbędnymi w tym czasie przemieszczeniami. O wiele dłuższe ograniczenia wprowadzono w stolicy kraju (od 10:00 w sobotę do 15:00 w niedzielę). O 4:50 rano spiker w radio nadał sygnał zmiany ruchu i wszystkie pojazdy w Szwecji, które były w ruchu musiały się zatrzymać i w ciągu 10 min zmienić pas ruchu. O godzinie 5:00 mogły ruszyć dalej, zgodnie z nowymi zasadami.

Przejście w Szwecji na ruch prawostronny w 1967 roku zapoczątkowało również konieczność używania zewnętrznych świateł samochodowych przez całą dobę. Włączone światła miały przypominać uczestnikom ruchu drogowego, którą stroną drogi należy jechać.

Zmiana ruchu lewostronnego na prawostronny przyczyniła się również do likwidacji w Sztokholmie linii tramwajowych, obecnie jest tylko jedna linia nr 7, obsługująca turystyczną trasę z Plattanu w stronę rekreacyjno- zabytkowej części Sztokholmu.3 września 196 roku- moment zmiany organizacji ruchu: Sztokholm ulica Kungsgatan
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj