Translate

wtorek, 31 lipca 2012

Kraje skandynawskie vs nordyckieJAKIE KRAJE NALEŻĄ DO SKANDYNAWII
Czytając na temat krajów skandynawskich często pojawia się pytanie jakie państwa można do nich zakwalifikować. Według powszechnego podziału, który funkcjonuje na północy, do Skandynawii zaliczymy trzy królestwa: Danii, Norwegii i Szwecji. Co jednak z pozostałymi państwami na północy taki jak Finlandia czy Islandia? które często również określa się mianem skandynawskich? Otóż nie są one zaliczane do Skandynawii, jednak ich położenie oraz powiązania historyczne i kulturowe z państwami skandynawskimi klasyfikuje je jako kraje nordyckie.
Kraje nordyckie oznaczają dosłownie Kraje północne, od słów nord i nordisk oznaczających w językach skandynawskich odpowiednio północ i północny. termin ten wiąże się z określeniem kraje skandynawskie, ale ma znacznie szersze znaczenie.Obejmuje on kraje członkowskie Rady Nordyckiej, tj. trzy kraje skandynawskie (Danię, Norwegię i Szwecję) oraz Islandię i Finlandię. W ostatnim czasie Estonia również zaczęła się przedstawiać jako kraj nordycki, mając bardzo silne kulturowe, językowe i etniczne związki z Finlandią oraz związki kulturowe ze Szwecją, jednakże nie należy ona jeszcze do rady Nordyckiej. Z Radą związane są też trzy terytoria autonomiczne: Grenlandia, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie.

Poza Skandynawią wykorzystywanie tego terminu nie jest jednoznaczne, z czego wynikają różnice przy kwalifikacji niektórych państw:
  • Finlandia i Islandia są wielokrotnie traktowane jako część Skandynawii,
  • w niemieckiej mentalności, Norwegia, Szwecja i Finlandia są zazwyczaj uwzględniane, ale Dania nie jest,
  • w brytyjskiej mentalności, Norwegia, Dania i Szwecja są zazwyczaj uwzględniane, często z Islandią i Finlandią.


Flagi wszystkich krajów nordyckich (a także Wysp Owczych i Alandzkich) wzorowane są na Dannebrog- sztandarze Danii z krzyżem skandynawskim (różnią się jedynie proporcjami). Nieoficjalną flagą krajów nordyckich  jest żółta wersja Dannebrog, tzw. flaga Unii Kalmarskiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj