Translate

czwartek, 19 lipca 2012

Trollstigen- Droga Trolli w Norwegii


Trollstigen- Droga Trolli w Norwegii
  Droga Trolli (norw. Trollstigen) jest to część drogi krajowej nr 63 w Norwegii położonej w  w regionie Romsdal, na południe od Åndalsnes w gminie Rauma.Droga została oddana do użytku po 8 latach budowy w dniu 31 lipca 1936 roku. Otwarcia dokonał król Haakon VII. Droga Trolli otoczona jest ogrymnymi górami. Dla podkreślenia ich majestaty, nadano im nazwy takie jak: Kongen (Król- 1614 m n.p.m.), Dronningen (Królowa- 1544 m n.p.m.) czy Bispen (Biskup- 1462 m n.p.m.).

Z górskiego zbocza pięknej doliny Isterdalen spada wodospad Stigfossen. Pośrodku tego wszystkiego wije się i wspina do wysokości 852 metrów n.p.m. Droga Trolli.

Średnie nachylenie drogi wynosi 9%. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 stopni. PO drodze nie mogą się poruszać pojazdy, których długość przekracza 12,4 m.  Przy drodze znajduje się jedyny w Norwegii znak drogowy "Uwaga Trolle".

W połowie drogi znajduje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść do tarasy widokowego, z którego roztacza się widok na drogę i wodospad.8 komentarzy:

 1. Dołączam do grona czytleników bloga. Niesamowite miejsce. Marzę o wycieczce do Norwegii. Niesamowite widoki...:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również marzę o wycieczce do Norwegii! Widoki są magiczne. I jeszcze ten znak... świetny, haha! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To zacznijcie realizować marzenia, ja tam byłem, polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Maria Żemełko11 sierpnia 2013 18:16

  Drogą Trolli jechałam w sierpniu 2013. Fantastyczna przygoda. Cudowne widoki. Niezapomniane wrażenia. Zachęcam do odwiedzenia Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko że to pierwsze zdjęcie na tej stronie to niestety nie Trollsigen tylko Passo Stelvio (Włoskie Alpy). Ci co tam na prawdę byli to takie coś wiedzą!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amen Bracie. Święte słowa. Troll z Norwegii

   Usuń
  2. +1 Dokładnie tak - to Passo Stelvio.

   Usuń
 6. To pierwsze zdjęcie to Passo Stelvio we Włoszech, a nie Norwegia.
  Maciek

  OdpowiedzUsuń

Szukaj