Translate

sobota, 30 marca 2013

Glad Påsk! Tradycje Wielkanocne w SzwecjiGlad Påsk! Tradycje Wielkanocne w Szwecji

Wielkanoc (Påsk) w Szwecji w ostatnich latach wiele straciła ze swojego tradycyjnego religijnego charakteru i stała się bardziej świecką uroczystością rodzinną, gdzie utrwalony folklor miesza się z tradycjami chrześcijańskimi. Uroczystości Wielkanocne rozpoczynają się w Wielki Czwartek (Skärtorsdagen) przebieraniem dzieci, mniej więcej w wieku 7-12 lat za czarownice (Påskkärring). Tradycja sięga prawdopodobnie początku 1800 roku lub wcześniej i jest oparta na micie, że podczas Wielkiego Czwartku wszystkie czarownice leciały na miotłach do Blåkulla, aby świętować szabat czarownic z diabłem. Następnie wracały z powrotem w Niedzielę Wielkanocną.
Dzisiejsze "czarownice" Wielkanocne mają na głowach chustki, długie suknie, a na buziach wymalowane piegi. Dzieci chodzą od drzwi do drzwi sąsiadów, a gdy im się otworzy recytują "Glad Påsk!", czyli Wesołej Wielkanocy! Trzeba im odpowiedzieć tym samym i obdarować słodyczami lub drobnymi pieniędzmi.Wielkanocne Czarownice w 1958 i 2008 roku.
 

Kolejną tradycją Wielkanocną kultywowaną w szwedzkich domach są dekoracje gałązkami, zazwyczaj brzozy, które są ozdabiane barwionym na różny kolor pierzem.A na sam koniec chciałbym 
życzyć wszystkim Glad Påsk!


2 komentarze:

  1. Miło przeczytać o tym jak w innym kraju obchodzi się tak bliskie nam Święta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi też było miło przeczytać jak szwedzi obchodzą Wielkanoc. Zupełnie inaczej niż w Polsce.

    OdpowiedzUsuń

Szukaj