Translate

sobota, 22 czerwca 2013

Konik z Dalarna


KONIK Z DALARNA- symbol SzwecjiJednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji jest konik z Dalarna. Jest to ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego, który jest wytwarzana w szwedzkim regionie Dalarna.


Historia strugania koników sięga roku 1624, kiedy odnotowano pierwszą wzmiankę o rzeźbie konika. Znalazł się na liście przedmiotów zakazanych, ponieważ został potępiony przez biskupa Västerås, jako grzeszny przedmiot sprzedawany na targowiskach. Konik zyskał dużą popularność po prezentacji na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Wstępny kształt konika wycinany jest mechanicznie, a następnie zostaje ręcznie wykonana przy użyciu nożyka.

Obecnie koniki z Dalarna występują w różnych kolor, jednak pierwotnie były barwione tylko na kolor czerwony, ze względu na łatwy dostęp do minerałów z okolicznych pokładów miedzi. 

W ludowej tradycji Skandynawii drewniana postać konia odstrasza złe demony, dlatego tradycyjnie wieszano go nad wejściem do domu. Legenda głosi, że w jesienno- zimowe wieczory drwale w swoich chatach na wyrębie, z dala od rodzin robili dla swoich dzieci zabawki w formie konia, które następnie im wręczali by strzegły ich przed złymi duchami.
 • Największy konik z Dalarna ma 13 metrów wysokości i znajduje się w miejscowości Avesta.
 • Najmniejszy konik ma 2,2 mm długości i 3,4 mm wysokości.
 • W XVII w. wytyczano kobietom procesy, oskarżając o wykorzystywanie koników do czarnej magii.

6 komentarzy:

 1. Ten konik był chyba naszym jedynym celem, bez którego nie mogliśmy wrócić do PL :) W każdym sklepie go szukaliśmy i jakoś zawsze wydawał się za drogi. Kupiliśmy go dopiero na 2 dni przed końcem wycieczki i jak się okazał, było to chyba najdroższy konik jakiego widzieliśmy ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam na Twojego bloga od Zuzy z Sannaslandofillusion i na pewno tu zostanę na dłużej:) Mieszkam w Szwecji od kilku miesięcy i dopiero wdrażam się w to skandynawskie życie, niewiele wiedząc o historii, tradycjach i ciekawostkach,o których piszesz:)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam skandynawię - te kraje, kulturę, kryminały! sama pisalam mgr o filmach skandynawskich;) na moim blogu często się też pojawia ten wątek. zapraszam na vikihome.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne te koniki :) Chciałabym mieć takiego.
  Miałam kiedyś w dzieciństwie konika z drewna, ale wyglądał zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Konik:) tez sie na niego nakrecilam, takze i przelkne te cene ale faktycznie zrozumialam dlaczego sie mowi ze w Sztokholmie drogo:) Konik mi to uswiadomil;)

  OdpowiedzUsuń

Szukaj