Translate

czwartek, 27 marca 2014

ZOO w Kopenhadze


ZOO w Kopenhadze (Københavns Zoo)W ostatnich dniach sporo w mediach pojawia się informacji o ZOO w Kopenhadze. Nie są to niestety pozytywne wiadomości, ponieważ dotyczą zabijania kolejnych zwierząt w celu pozyskania wolnego miejsca dla innego osobnika. Powyższe działania wywołują dużo kontrowersji a debata publiczna na ten temat nie milknie. Jednak chciałbym przedstawić ogród zoologiczny w Kopenhadze nie tylko z tej negatywnej strony, ponieważ jest to miejsce które warto odwiedzić z całą rodziną. Ogród znajdujący się w stolicy Danii został założony w 1859 r. i należy do jednych z najstarszych w Europie. 


Elementem charakterystycznym w architekturze ogrodu jest drewniana wieża obserwacyjna, wybudowana w 1905 r, której podstawa podobna jest do Wieży Eiffela. Konstrukcja wysoka jest na 43,5 m i roztacza się z niej widok na okoliczne parki Frederiksberg Park i Søndermarken oraz miasto.

Plan ZOO w Kopenhadze (Fot. www.zoo.dk)
Powierzchnia ogrodu zajmuje ponad 11 ha i jest podzielona na dwie części połączone tunelem pod Roskildevej.

Zwierzęta w ZOO zostały rozmieszczone według kontynentów, na których naturalnie występują, i tak mamy obszar:
- AZJI
- AMERYKI POŁUDNIOWEJ
- AFRYKI

Ponadto znajdziemy ZOO dziecięce, w którym znalazły się zwierzęta domowe, takie jak: konie, kozy, świnie. 

Jest też pawilon tropikalny, w którym zostały zaprezentowane gatunki ptaków, motyli tropikalnych a także gady, płazy i ryby.

Na samym wejściu do ZOO zwiedzający mają możliwość zobaczenia kręgu polarnego z niedźwiedziami polarnymi, fokami i pingwinami. Krajobraz przypomina wybrzeże Grenlandii z klifami, głazami oraz rzadką roślinnością. Zwiedzający mogą przejść przez tunel pod wodą, gdzie przez szyby widoczne są niedźwiedzie polarne.


Fot. www.zoo.dk

Poza obszarem polarnym z przedstawicielami gatunków, które tam żyją w ZOO  można również odwiedzić część poświęconą przedstawicielom gatunków krajów skandynawskich "NORDEN".

Zwiedzający mogą zobaczyć takie gatunki jak: foka pospolita, wół piżmowy, niedźwiedź brunatny, wilk czy renifer.


CENY BILETÓW WSTĘPU W 2014 r.

DOROŚLI: 160 kr (ok. 90 zł)
DZIECI (3-11 lat): 95 kr (ok. 50 zł)

ADRES:
Zoologisk Have
Roskildevej 32
2000 Frederiksberg

3 komentarze:

  1. Cena biletu wstępu do zoo w Kopenhadze może jest trochę wysoka jak na polskie warunki, ale naprawdę warto odwiedzić to zoo. Co do wywoływania kontrowersji to tego typu "obiekty" zawsze je wywoływały i nadal będą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, że ceny biletów niewiele się zmieniły od 2014 roku. W dwa lata podrożały tylko bilety dla dorosłych do 170DKK. Możliwe, że ma to związek z tym, że ZOO aż tak się nie rozbudowuje (patrząc na aktualną mapkę http://www.zoo.dk/visit-the-zoo/map-of-zoo/ zniknęły kangury i poszerzyli obiekt o pelikany). Nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś jedzie do Danii, to ZOO jest jednym z tych miejsc, które warto zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem dziś naważniejsza w motoryzacji jest ekonomiczność danego pojazdu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń

Szukaj