Translate

poniedziałek, 20 lutego 2012

Muzeum statku Vasa- Stockholm
Statek Vasa jest jedynym siedemnastowiecznym statkiem na świecie, który przetrwał do obecnych czasów. Statek ozdobiony setkami rzeźb i zachowany w prawie 98% w oryginale stanowi unikalny skarb sztuki oraz jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych świata.
Statek jest wystawiony w zbudowanym specjalnie do tego celu muzeum w Sztokholmie na wyspie Djurgarden.

Adres Muzeum Statku Vasa; Galärvarvsvägen 14, Stockholm

ZATONIĘCIE STATKU:


10 sierpnia 1628 roku olbrzymi okręt wojenny podniósł żagle z zamiarem wyjścia z portu w Sztokholmie. Był to nowo wybudowany okręt, który na cześć panującej dynastii otrzymał nazwę "Waza". Aby upamiętnić to uroczyste wydarzenie z dział umieszczonych wzdłuż burt statku została oddana salwa honorowa. Gdy potężny okręt kierował się majestatycznie ku wejściu do portu, nadszedł gwałtowny poryw wiatru. Vasa przechylił się, lecz zdołał się podnieść o własnych siłach. Drugie uderzenie wichury położyło statek jednak na bok. Przez otwarte luki do środka wdarła się woda. Statek poszedł na dno,zabierając ze sobą około trzydziestu ludzi ze stu pięćdziesięcioosobowej załogi. Minęły 333 lata, zanim okręt Vasa ponownie ujrzał światło dzienne.

Przyczyny zatonięcia statku związane są z większą ilością niż zwykle dział na pokładzie, których zażądał król. Oznaczało to, że wymiary okrętu nie były przystosowane do nowych wymagań. Okręt posiadał wysoką nadbudówkę z dwoma obudowanymi pokładami dla armat. Dno statku wypełnione było  dużymi kamieniami, które służyły jako balast zapewniający stabilność na wodzie. Jednak Vasa był zbyt mocno obciążony od góry i sto dwadzieścia ton balastu, jakie posiadał, nie wystarczyło.

W takich okolicznościach jeden z najważniejszych okrętów szwedzkiej floty wojennej poszedł na dno. Vasa wyposażony był w sześćdziesiąt cztery działa, z których większość stanowiły "dwudziestoczterofuntówki" (wystrzeliwały kule ważące ponad 11 kg). Szwecja była w posiadaniu ok. dwudziestu okrętów wojennych, lecz żaden z nich nie posiadał tak wielu i tak ciężkich dział jak Vasa. Vasa najprawdopodobniej wpłynęłaby do Polski, która przez wiele lat była dla Szwecji wrogiem numer jeden. Polską rządził ówcześnie król Zygmunt, który był kuzynek szwedzkiego króla.

Po kilku latach przygotowań, 24 kwietnia 1961 roku okręt Vasa wyłonił się spod powierzchni wody. Wraz z okrętem odzyskano ponad czternaście tysięcy różnego rodzaju luźnych drewnianych przedmiotów, w tym siedemset rzeźb. Każdy z nich zakonserwowano, a następnie z powrotem umieszczono w pierwotnych miejscach na statku. Ocalone rzeźby nosiły ślady złoceń i farby. Współczesne analizy pokazują, iż pomalowane były w jaskrawych kolorach na czerwonym tle. Rzeźby przedstawiają lwy, postaci biblijne, rzymskich władców, zwierzęta morskie, greckie bóstwa i wiele innych. Miały one sławić szwedzkiego monarchę oraz świadczyć o jego potędze, kulturze i politycznych ambicjach.

Poza statkiem Vasa w muzeum znajduje się również dziewięć powiązanych tematycznie wystaw, dobrze zaopatrzony sklep oraz wysokiej klasy restauracje.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj