Translate

poniedziałek, 19 marca 2012

Carlsberg Muzeum- Kopenhaga


CARLSBERG MUZEUM

Jednym z obowiązkowych punktów turystycznych na mapie Kopenhagi jest z pewnością Muzeum Piwa Carlsberg. Muzeum zlokalizowane jest w oryginalnym browarze Old Carlsberg z 1847 r. i nosi nazwę Visit Carlsberg. W centrum możemy poznać markę Carlsberga- "Prawdopodobnie najlepszego piwa na świecie" oraz sposób przygotowywanie tego znanego duńskiego piwa.

ADRES MUZEUM: Gamle Carlsberg Vej 11; 1799 København V; Dania.
GODZINY OTWARCIA:  wtorek - niedziela, godz. 10:00 -17:00


HISTORIA MARKI


Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie powstało ponad półtora wieku temu. Założycielem browaru był Jacobs Christian Jacobsen, który po wizycie w Bawarii w poszukiwaniu nowej wiedzy o warzeniu piwa założył w 1847 roku własny browar. Browar CARLSBERG czerpie swoją nazwę od imienia "Carl", 5-letniego wówczas syna Jacobsena oraz "Berg", czyli (z duńskiego) wzgórze, na którym stanął browar. Początek prawdziwego piwnego imperium to moment połączenia Carlsberga z drugim najstarszym duńskim browarem- Tuborgiem. Powstała grupa Carlsberg Breweries- do dzisiaj jedna z największych firm produkujących piwo na świecie.


Oryginalny browar Old Carlsberg jest nowoczesny centrum dla zwiedzających, w którym mamy okazję poznać świat piwa tej marki. Żeby dotrzeć do muzeum trzeba przejść przez Bramę Słoni, która stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc browaru. Nazwa bramy pochodzi od postaci czterech słoni naturalnej wielkości, które zostały wyrzeźbione z bornholmskiego granitu. Słonie na swoich grzbietach podtrzymują wieżę. Nad wejściem została wykuta dewiza życiowa Carla Jacobsena Laboremus pro patria, czyli Pracujemy dla ojczyzny.

SŁONIE, dzisiejsza maskotka Carlsberga, to hinduski symbol siły, wytrwałości i szczęścia. Historia uzasadnia ich obecność w życiu Carlsberga. J.C. Jacobsen uhonorował nie tylko syna Carla (nadając browarowi nazwę pochodzącą od jego imienia), lecz także pozostałe dzieci. To właśnie ich imionami nazwano posągi czterech słoni, które stanęły przy wejściu do browaru (Theodora, Vagn, Helge i Paula).
Na kocach okrywających grzbiety słoni umieszczono symbol swastyki, co było wynikiem nordyckiej fascynacji Jacobsena dla plemion germańskich. Dla tych plemion swastyka była symbolem słońca, a założyciel browaru wybrał ją jako znak przynoszący szczęście.


Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od ekspozycji kolekcji piw z całego świata (kilkanaście tys. sztuk), następnie mamy okazję poznać historię marki Carlsberg i wszystkie etapy produkcji piwa. Począwszy od słodu, poprzez warzenie, fermentację, dojrzewanie, filtrację, aż po butelkowanie. Wycieczka po centrum obejmuje także stajnie, gdzie można podejść do wielkich jutlandzkich koni pociągowych, które wykorzystywane były do dostarczania piwa wozami.


Zwiedzanie kosztuje 70 koron duńskich od osoby dorosłej i zawiera degustację 2 piw. Czas zwiedzania przewidziany jest na 1,5 h.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj