Translate

wtorek, 10 kwietnia 2012

Ales Stenar- tajemniczy krąg.


ALES STENARAles Staner to kamienny krąg, składający się z 59 głazów o długości 67 metrów oraz szerokości 19 metrów. Z lotu ptaka przypomina kształt łodzi. Do dzisiaj nie wiadomo kto wybudował krąg oraz w jakim celu to uczynił chociaż jest wiele teorii.

Ales Stenar znajduje się w południowej części Szwecji w Skanii, w okolicach miasta Kåseberga.


Kompleks składa się z 59 głazów, których waga osiąga nawet 1,8 tony. Największe z nich mają 3,5 metra i znajdują się na przeciwległych krańcach łodzi, stąd nazywa się je "dziób" i "rufa". Najprawdopodobniej kompleks powstał ok. 1000-1500 lat temu, w późnej epoce żelaza. 
Pierwsze pisane informacje o kręgu pochodzą z XVII wieku. Co ciekawe, nie zawsze wyglądał tak jak teraz. Na zachowanym rysunku z 1777 roku widać kilkadziesiąt głazów. Co więcej, po obu stronach "łodzi" znajdował się także dodatkowy rząd złożony z trzech mniejszych kamieni. Natomiast według danych z 1801 roku głazów było już tylko 19. 
W jakim celu ustawiono tu głazy do dziś nie jest jasne. Teorii jest kilka. Kształt łodzi sugeruje, że jest to dzieło przodków Wikingów, którzy pozostawili w Skandynawii wiele podobnych (mniejszych) kompleksów. Krąg mógł być np. wystawnym grobem wielkiego wodza, jednak podczas badań archeologicznych nie znaleziono tu żadnych szczątków, co podważa tę teorię. 
Naukowcy wciąż upierają się jednak, że Ales Stenar miało funkcję religijną - w kręgu mogły się np. odbywać obrzędy. Inna teoria, badacza amatora Boba Linda, mówi, że krąg pełnił funkcję obserwatorium astrologicznego, a wielkie głazy służyły jako zegar słoneczny. 
Niewyjaśniona historia tajemniczego kręgu przyciąga tu wielu turystów i pasjonatów, którzy podziwiają kompleks nie tylko z ziemi, ale także z nieba. Okolica Ales Stenar, charakteryzująca się stromym klifowym wybrzeżem, to doskonałe miejsce dla paralotniarzy. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj