Translate

wtorek, 10 kwietnia 2012

Ladonia- mikropaństwo na terenie Szwecji.


LADONIA


Ladonia jest to terytorium na terenie południowej Szwecji, na półwyspie Kullahalvon. W 1996 roku została ogłoszona jego niepodległość przez Larsa Vilksa. Z osobą Larsa Vilksa związana jest cała historia powstania Ladonii. Jest to artysta, który w 1980 roku rozpoczął na północnym brzegu półwyspu Kullahalvon swoje dzieło. Korzystając z drewnianych elementów wyrzuconych przez morze lub pozyskanych w lesie artysta wzniósł na kamiennym brzegu kilka wież. Miejsce to otrzymało nazwę Nimis, co z języka łacińskiego oznacza "za dużo". najwyższą z wież miała wysokość 15 metrów. Kolejnym projektem zrealizowanym przez artystę w latach 90. na terenie półwyspu było wzniesienie kamiennej księgi- Arx (łac. forteca). Konstrukcja z kamienia i betonu przypomina zamek, z wieżami mającymi ok. 6 metrów.

W związku z tym, że wizja artysty powstała bez potrzebnych pozwoleń na terenie rezerwatu władze nakazały jej rozbiórkę oraz nałożyły na artystę kary finansowe. Artysta odwoła się a procesy sądowe trwają do dnia dzisiejszego. W przeciągu tych lata wielokrotnie próbowano zniszczyć budowle Larsa Vilksa, m.in. przez pocięcie lub podpalenie. Jedna z takich prób, skończyła się spaleniem najwyższej 15 metrowej wieży. 

W 1996 roku ogłoszono powstanie nowego państwa na terenie Europy- Ladonii, która obejmuje  swym zasięgiem Arx i Nimis (patrz mapa). Państwo ma swoją flagę, która podobnie jak w przypadku pozostałych państwa skandynawskich, składa się z krzyża koloru zielonego, który umieszczono na zielonym tle. waluta kraju jest örtug (1 örtug – 10 SEK).
  
Kraj posiada równiez swoją administracje w postaci królowej, prezydenta i całej rzeszy ministrów. Sekretarzem stanu jest Vilks. Oficjalnym organem prasowym jest Ladonia Herald. Ludnośc Ladonii liczy ok 12000 obywateli i każdy może zostać ladończykiem, gdyż jest to społeczność wirtualna, jako jeden z projektów artystycznych Vilksa.

1 komentarz:

  1. mikro państwa to sposób na ograniczając życie przepiwszy które martwe som bo niepaszeniom do niczego lup same sobie czepom czyli nieprzetarcia różnie można przepisy a mikropaństwa to rozwiązanie prawne i ekonomiczne daje i sposobu na bezrobocie bo tym krwi. plan // JANIK//

    OdpowiedzUsuń

Szukaj