Translate

wtorek, 10 kwietnia 2012

Trollskogen - Las Trolli.


TROLLSKOGEN


W południowo-zachodniej Skanii (Skåne) w Szwecji, około 20 km na wschód od Lund, za Dalby, niedaleko Södra Sandby, znajduje się niewielki lecz niezwykły las zwany Trollskogen - Las Trolli.

Trolle były mitycznymi szalonymi stworzeniami, występującymi w skandynawskich sagach. Olbrzymy lub karły o groteskowym, odrażającym, wykrzywionym wyglądzie, zamieszkiwały pieczary w górach wśród swoich skarbów. Obdarzone wielką siłą, nieprzychylne, złośliwe, zwykle rabowały i czyniły ludziom wielkie szkody.

Najbardziej uderzającą cechą Trollskogen jest duża liczba niezbyt wysokich drzew o niezwykle powykręcanych pniach i konarach. Drzewa te, nazywające się tu trollbok, są jedną z odmian buka o nazwie vresbok (spiralny buk). System korzeni vresboka jest podobnie rozszerzony i pokręcony jak jego korona. Te spiralnie pokręcone buki rosną pośród prostych, smukłych buków i mniej licznych dębów. Charakterystyczne jest również to, że Trollskogen, a właściwie dolna jego część z takimi właśnie trollbokami, rozciąga się tylko w ograniczonym pasie szerokości około 500 m i długości mniej niż dwa kilometry. Poza tym pasem ziemi drzewa, głównie buki, mają znowu pnie i konary proste. Dosłownie już po drugiej stronie Smedjehusvägen, tj. drogi wzdłuż której ciągnie się Trollskogen, trollboki już nie występują i nie ma śladów, że zostały tam celowo wycięte). Podobno te trollboki rosły tam (szczególnie przy Smedjehus – kuźni) już za czasów, gdy Skania należała do Danii, tj. co najmniej we wczesnym XVII wieku.

Trollboki, jak często inne, niezwykłe i zagadkowe drzewa są przedmiotem legend oraz nadnaturalnych historii. O Trollskogen mówią one, że pewnej nocy przyszły tu trolle i powykręcały drzewa dla zabawy albo szaleństwa. A dlaczego tylko na tak niewielkim obszarze? Ach, to już proste! Po prostu szybko zmęczyły się i wróciły gdzieś w głąb gór Północy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj